Bedum – De gemeente Het Hogeland gaat in Bedum op zoek naar een geschikte locatie voor een regulier asielzoekerscentrum (azc). Er worden 3 locaties onderzocht: Ter Laan, Folkerda 2 en Bedum Noord. Op dit moment is er nog geen besluit genomen en zijn er nog geen concrete plannen of schetsen. De gemeente streeft ernaar om het azc een integraal onderdeel van het dorp te laten worden en onderzoekt daarom ook de mogelijkheid om het azc te combineren met nieuwbouw.
Waarom een regulier azc?
In juli 2024 besloot de gemeente om te werken aan een vaste opvanglocatie voor asielzoekers. De afgelopen jaren moest de gemeente steeds tijdelijke oplossingen vinden, vaak onder hoge tijdsdruk en zonder voldoende overleg met inwoners. Dit leidde tot aanpassingen in eerdere afspraken, zoals bij de opvanglocaties in Winsum en Uithuizen. Een regulier azc zorgt voor meer stabiliteit, zowel voor inwoners als vluchtelingen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) zal de opvanglocatie realiseren en financieren.
Hoge druk op gemeenten
In Nederland is er een groot tekort aan opvangplekken voor asielzoekers. De druk op gemeenten is hoog. Wethouder Han Hefting: “We willen niet langer ad hoc moeten reageren op tijdelijke verzoeken van het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) of het ministerie. Het afgelopen jaar kon dat niet anders, maar het maakte ook dat we als gemeente meerdere keren moesten terugkomen op afspraken. Zoals de verlenging van de opvang in Winsum, tot de zomer van 2029 en in Uithuizen tot september 2026”.
Passende locatie
Uit een eerder onderzoek van bureau Berenschot blijkt dat een regulier azc moet passen bij de grootte van een dorp. Dat betekend dat een azc in de gemeente alleen mogelijk is in Winsum, Uithuizen of Bedum. “Uiteindelijk zijn we bij Bedum uitgekomen omdat we willen dat het azc onderdeel wordt van het dorp”, zegt wethouder Han Hefting. “In Bedum zijn die mogelijkheden er omdat er vanuit het Masterplan al langere tijd wordt nagedacht over verschillende plekken voor nieuwbouw. De plekken die we hebben gekozen zijn met nieuwbouw goed te combineren.”
In gesprek met inwoners
Voordat de gemeente start met het onderzoek naar de locaties, worden eerst gesprekken gevoerd met direct omwonenden. Hiervoor zijn 3 informatiebijeenkomsten gepland op 17, 19 en 20 maart. Wethouder Han Hefting: “We hebben alle mensen in de directe omgeving van de gekozen plekken als eerste uitgenodigd voor een gesprek. We willen uitleggen wat we gaan onderzoeken en hoe we dat doen. Zodra we een aantal stappen verder zijn, zullen we ook andere inwoners van Bedum betrekken bij de plannen.”
De gemeente verwacht in het najaar van 2025 een definitief besluit te nemen over de locatie van het reguliere azc. De planning is dat het reguliere azc in de zomer van 2029 gereed is. Hier zullen maximaal 350 bewoners worden opgevangen.